Největší showroom a servis čtyřkolek ve Zlíně

E-shop Vstoupit »

Jaký řidičák potřebujete na čtyřkolku, skútr nebo motorku?

Na našich silnicích přibývá stále více řidičů motorek, skútrů a čtyřkolek. Pokud jste se rozhodli pořídit si svůj vysněný stroj, zřejmě víte, že koupí to nekončí. Je leckdy těžké vyznat se v tom, který řidičák na konkrétní povoz potřebujete. Navíc řidičský průkaz, s nímž jste dříve mohli kromě osobního auta osedlat i motorku, už vám dnes nemusí stačit – a je tedy nutné nechat si vyřídit nový. Následující řádky vám pomohou se v této problematice zorientovat.

Na skútr s automatickou převodovkou postačí „béčko“

Rádi byste si pořídili skútr, ale máte strach, že si kvůli němu budete muset vyřídit řidičský průkaz na motorku? V tom případě vás můžeme uklidnit. Od ledna 2013 platí zákon, díky kterému jsou skútry s obsahem motoru do 125 ccm (kubických centimetrů) řazeny do stejné kategorie jako osobní automobily. Má to však háček. Tato novelizace se netýká všech jednostopých motorových vozidel, ale jen těch s automatickou převodovkou. Jakkoli to tedy zní paradoxně, řídit motocykl s menším objemem motoru, ale s manuální převodovkou již nemůžete. Výjimku tvoří vlastníci řidičského průkazu skupiny B, na kterém je uvedeno, že mohou řídit také motocykly s objemem motoru do 50 ccm.

Na motocykl není řidičák jako řidičák

Zatímco u skútrů je to docela jasné, u jiných motocyklů se řidičská oprávnění dělí podle výkonnostní a objemové kategorie. Na základní skupinu AM si můžete udělat řidičský průkaz již v patnácti letech (ačkoli do osmnácti potřebujete mít souhlas zákonného zástupce), a řídit tak lehké motocykly o objemu válců nepřesahujícím 50 ccm nebo s výkonem elektrického motoru do 4 kW, které jsou konstruovány do rychlosti 45 km/h.

Skupiny A1 a A2 jsou pak nadřazené skupině AM a jedná se o řidičské průkazy na lehké motocykly s postranním vozíkem nebo bez, u kterých je výkon motoru až 35 kW.

Za plnohodnotnou a nejvyšší kategorii je pak považována skupina A, se kterou můžete řídit veškerá jednostopá motorová vozidla bez výkonnostního omezení. Abyste si však mohli řidičský průkaz skupiny A vyřídit, musíte splnit podmínku minimální věku dvaceti čtyři let. Pokud však vlastníte alespoň dva roky řidičák skupiny A2, můžete si řidičský průkaz skupiny A vyřídit už ve dvaceti letech.

Jak vlastně získání řidičáku na motorku probíhá?

Prvním krokem je vždy výběr správné autoškoly. Zde můžete zvolit dvě možnosti – buďto se informujte u svých kamarádů a známých, kteří již řidičák na motorku mají, nebo si vyhledejte autoškolu na internetu. Dbejte nejen na dobré recenze, ale také nezapomeňte na krátký telefonát, díky kterému zjistíte, jaká vozidla má škola k dispozici a na kterých se tedy budete učit jezdit. Snadno se vám totiž může stát, že jízdy budete absolvovat na stařičkých modelech, zatímco závěrečnou zkoušku na vypůjčené nové motorce, na kterou sednete poprvé značně nervózní.

Když máte vybranou autoškolu, je potřeba ještě vyplnit přihlášku – pokud je vám méně než osmnáct let, tak je potřeba ještě podpis rodičů – a spolu s ní absolvovat kontrolu u obvodní lékařky. Pak už jen stačí přiložit svou fotografii a směle se vydat do autoškoly, kde se dozvíte první termíny výuky a jízd. Absolvování kurzu je pak zakončeno testem a závěrečnými jízdami.

V případě, že již řidičský průkaz některé ze skupin vlastníte, skládáte pouze doplňovací zkoušku, kterou je jen praktická jízda.

U čtyřkolek záleží na jejich homologaci

Pořídili jste si čtyřkolku a myslíte si, že vám na její řízení postačí řidičský průkaz skupiny B? To platí jenom někdy. Čtyřkolky se dělí do více kategorií, jež určují, který řidičák vás opravňuje k jejich řízení. Někdy postačí skupina B nebo jen základní AM, někdy je však nutné vlastnit skupinu A na motorky bez omezení.

Skupina L7e

Čtyřkolky skupiny L poznáte snadno tak, že jsou označené bílou poznávací značku jako jednostopá vozidla. Povinnou výbavou řidiče je homologovaná přilba s chráničem zraku. Čtyřkolka skupiny L7e musí mít také brzdy na všech čtyřech kolech, zadní diferenciál a splňovat emisní normy EURO 4.

Tato skupina se dělí na terénní čtyřkolky L7e-B, které nejsou výkonnostně omezené, ale jejich maximální rychlost je 90 km/h, a silniční čtyřkolky L7e-A s omezením výkonu na 15 kW, které není možné nijak obejít. Na obě kategorie se uplatňuje norma EURO 4 a postačí vám řidičské oprávnění skupiny B.

Skupina T3

Čtyřkolky spadající do této skupiny jsou označeny žlutou značkou a řadí se mezi malé traktory, tedy zvláštní vozidla. Tato skupina se navíc dělí na podskupiny T3a s maximální rychlostí 40 km/h a T3b s maximální rychlostí 60 km/h. U těchto vozidel není zapotřebí zadní diferenciál ani nošení helmy a celá konstrukce je jednodušší, což usnadňuje případné opravy. K jejich řízení vás opravňuje řidičák skupiny B do hmotnosti 3 500 kg nebo řidičák skupiny T.

© Slobag Group s.r.o. | ochrana osobních údajů

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top