Největší showroom a servis čtyřkolek ve Zlíně

E-shop Vstoupit »

Vybíráte baterii? Poradíme, jak zvolit tu správnou!

V současné době je na trhu již dostatečné množství baterií, proto si můžete vybrat tu nejvhodnější pro svůj stroj. Většina výrobců motorek, čtyřkolek a skútrů doporučuje, jaký typ baterií byste měli pořídit, značku a cenovou relaci však můžete vybrat podle svého uvážení. V naší nabídce naleznete špičkové baterie Yuasa, z levnějších značek doporučujeme spolehlivé baterie Speeds. Koupí akumulátoru ovšem celá věc nekončí. Je třeba věnovat baterii dostatečnou péči, aby dlouho a dobře sloužila. Poradíme vám, jak se liší jednotlivé typy baterií a jak o ně správně pečovat.

Z jakých druhů akumulátorů můžete vybírat?

  1. Klasický (standardní) akumulátor s elektrolytem:

Klasické akumulátory najdete zejména u starších strojů. Jejich nespornou výhodou je mnohdy nižší cena, jsou však náročnější na údržbu. Pokud aktivně nejezdíte, je nutné baterii pravidelně dobíjet. Také počítejte s vyšším samovybíjením a odpařováním kapaliny, takže budete muset pravidelně kontrolovat stav a včas dolévat destilovanou vodu. Výrobcem je tento akumulátor dodáván prázdný a zalévá se elektrolytem až u prodejce.

  1. Rounový akumulátor

Jedná se o oblíbený bezúdržbový akumulátor, který se zalévá elektrolytem od výrobce pouze před prvním použitím, pak už není třeba se o něj starat. Doporučuje se dobíjet ho tzv. impulsní dobíječkou s mikroprocesorem, která si sama ohlídá proud i napětí.

  1. Gelové akumulátory:

Jde o novější typ akumulátoru, který má uvnitř gelovou náplň. Setkáte se s ním u nejnovějších strojů, ale je možné použít ho i u starších. Tento akumulátor má větší odolnost, lze ho libovolně umístit do stroje a nepřijdete do styku s obsahem baterie. Tento luxus má ovšem svou cenu. Také se dobíjí impulsní nabíječkou s mikroprocesorem.

Jak je to s dobíjením?

Pokud se rozhodnete pro impulsní nabíječku s elektronickou regulací mikroprocesorem, nemáte prakticky žádnou starost – nabíječka se o vše postará. Spolehlivé nabíječky máme v nabídce (Optimate 2, Optimate 4, Optimate 6) a doporučujeme vám jejich pořízení, ušetří totiž práci, čas a dost možná i vaše peníze.

Nabíjení staršími typy nabíječek vyžaduje dodržení speciálního nabíjecího postupu, baterii lze neodbornou manipulací snadno zničit.

Na co si rozhodně dejte pozor:

  • Napětí na svorkách musí být vždy vyšší než 12,5 V, jinak se akumulátor ničí.
  • Při nabíjení musí mít akumulátor teplotu minimálně 15 °C.
  • Při vysokých teplotách se akumulátor rychleji samovybíjí.
  • Nikdy nedopusťte úplné vybití akumulátoru.
  • V případě, že delší dobu nejezdíte, odpojte akumulátor a pravidelně kontrolujte napětí. To by nemělo klesnout pod hranici 12,5 V. Usnadnit práci si můžete připojením akumulátoru na elektronickou nabíječku (např. Optimate).

Nepodceňujte pravidelnou údržbu

Akumulátor je třeba udržovat čistý – důležitá je zejména čistota kontaktů, které můžete očistit nožem nebo pilníkem (vyhněte se smirkovému papíru). Na šetrnou údržbu kontaktů je vhodný také speciální olej ve spreji (například Maxima Contact Cleaner).

V zimním období, kdy nejezdíte, akumulátor skladujte při teplotě 10–20 °C a pravidelně dobíjejte minimálně 1× měsíčně. Platí obecné pravidlo, že na jeden start by měl stroj ujet alespoň 10 km, aby se akumulátor dostatečně dobil.

Pár praktických rad a tipů

Nejste si jisti, jaký typ akumulátoru pořídit? Vezměte s sebou ten původní. Takto budete mít jistotu, že koupíte správný.

Životnost baterie se pohybuje od 1 roku až do 5 let dle podmínek provozu a správné údržby. Správnou péčí můžete její životnost prodloužit, hluboké vybití, špatné zacházení nebo nesprávná údržba dobu životnosti výrazně zkracují.

Čtyřkolky, motorky i skútry mají na baterii velmi omezený prostor, proto je nutné koupit správný typ. Jinak byste mohli zjistit, že se nová baterie do místa pro ni předepsaného zkrátka nevejde.

Vybitá baterie není schopna stroj nastartovat. Pokud ani po nabití start nezvládne, je třeba se s ní rozloučit a koupit novou.

Použitý akumulátor nepatří do komunálního odpadu.

© Slobag Group s.r.o. | ochrana osobních údajů

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top