Největší showroom a servis čtyřkolek ve Zlíně

E-shop Vstoupit »

Víte, co si ujasnit před nákupem nové motorky?

Láká vás rychlá jízda na okruhu, nebo chcete v sedle motocyklu strávit dálkové cesty? Možná ale toužíte zažít adrenalin a projezdit raději náročnější terén. Ať je to jakkoli, pokud uvažujete nad nákupem motorky, tento článek vám pomůže s těmi zásadními rozhodnutími.

Kam se s motorkou chystáte?

1. Na okruh

Máte v sobě závodnickou krev? To vás asi ze všeho nejvíc láká svezení na sportovní motorce. Supersporty dosahují největších rychlostí, hlavně v této kategorii se také často řeší co nejvyšší výkon. Hodí se spíš na okruhy, protože na klasické silnici jejich vlastnosti úplně nevyužijete. Svezení to není dvakrát pohodlné a pro nováčky zcela nevhodné.

2. Na silnici

Cestování po silnicích ve městě i mimo něj slibuje nejvíc možností.

Nejdostupnější a také nejprodávanější motorky vůbec jsou v současnosti naháči. Jsou lehcí, pohodlní a ukormidlovat je zvládnou i nezkušení jezdci. Nesmí jim ale vadit, když za řidítky trochu ofouknou.

Větší ochrany proti větru se vám dostane za sklem cestovních a turistických motorek. Touringy jsou úplně nejpohodlnějším svezením pro jednoho i pro dva. Už z jejich názvu vyplývá, že jsou vhodné i na daleké cesty. Pro někoho ale mohou být těžké a příliš rozměrné.

Jestli je jízda na motorce otázkou stylu, choppery a cruisery všem ostatním typům jasně vládnou. Svezení na chopperu vyjadřuje názor rebela. Možná vás překvapí, že tyto motocykly nejsou zdaleka tak pohodlné a že vyšší řidítka nezvládne úplně každý. Kratší vidlice a stejně velké přední a zadní kolo mají mohutnější cruisery.

3. Do terénu

Pokud si od motorky neslibujete jenom svezení, ale hlavně pořádnou porci zábavy, jako dělané jsou pro vás endura. Také s nimi můžete vyjet na silnici, jejich královstvím je ale ostrý terén. Rozbité přírodní cesty si s trochou cviku podvolí i začátečníci.

Na větší výkony a ještě extrémnější podmínky jsou vyladěné crossové motorky, které patří na závodní tratě plné překážek. Neopatřují se SPZ, jejich spolehlivé zvládnutí ale vyžaduje pořádnou porci tréninku.

Nepřeceňte své schopnosti

Vybrali jste typ motorky? Teď vás asi bude zajímat hlavně výkon, objem nebo počet válců. Nezapomeňte také na hmotnost nebo rozměr stroje.

  • motor

Výkon motorky přizpůsobte svým zkušenostem. Jízdní vlastnosti nejsou jen o řevu motoru nebo nejvyšší rychlosti. Nepouštějte se do zbytečných dostihů – hlavně nováčci by měli začít spíše na menším objemu a až s přibývajícími ujetými kilometry ho začít navyšovat.

  • hmotnost

Každý motorkář už někdy musel svůj stroj zvednout ze země. Dokázali byste to s motorkou, která vám padla do oka? Není vzhledem k vaším možnostem trochu moc těžká?

  • rozměry

Kdykoliv v sedle motorky zrovna nepojedete, budete potřebovat dosáhnout nohama na zem. Pohlídejte si nejen výšku stroje – bezpečný posed vám zkomplikuje také větší počet válců. Vhodné jsou spíš užší jednoválcové a dvouválcové motory.

Nic neuspěchejte

Stejně jako během jízdy, ani při výběru nového motocyklu není kam zbytečně spěchat. Pokud stále váháte, nejspíš ještě nedozrál váš čas pro nákup. Ujasněte si své priority a očekávání. Jedině správné rozhodnutí přinese motorku, kterou opravdu využijete a zvládnete, takže vám bude dělat hlavně radost.

© Slobag Group s.r.o. | ochrana osobních údajů

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top