Největší showroom a servis čtyřkolek ve Zlíně

E-shop Vstoupit »

Jak si dobře vybrat čtyřkolku

Čtyřkolka se hodí pro práci na zahradě či v lese, ale můžete ji koupit i jen tak pro radost. Vaši i vašich blízkých. Nabídka na trhu je velmi široká a vybere si jistě každý. Stačí jen vědět jak. Možná vás výběr bude stát trochu přemýšlení a času. Položte si s námi do začátku pár základních otázek, ať je to rozhodování o něco snazší.

Proč potřebuji čtyřkolku?

A jsme u toho! Bez odpovědi na tuto otázku se dál nepohneme. Takže jak je to – práce, nebo zábava? Se čtyřkolkou je možné obojí.

a) Chci se vyřádit

Kupujete čtyřkolku kvůli zábavě? Sportovní čtyřkolky mají označení QUAD. A také vyšší výkon, nižší těžiště, menší hmotnost a širší kola. Náhon je pouze na zadní a kromě výletování budete moci i závodit nebo driftovat.

b) Chci si ušetřit práci na zahradě

Užitkové čtyřkolky (ATV) mívají pohon na všechna čtyři kola. Jsou nezastupitelné při práci v náročném terénu. Mají krytí proti blátu a vodě, ale také vyšší hmotnost. Využijete je pro práci na zahradě i v lese.

V základu většinou mají přední i zadní nosič nákladu. Jaké pracovní doplňky si k nim dokoupíte, je na vás. V nabídce jsou radlice, postřikovače, sekačky, sněhové frézy a další šikovné pomůcky.

c) Chci vozit náklad (nebo manželku)

Nákladní čtyřkolky (UTV) mají místo pro jednoho nebo dva spolujezdce a nákladní korbu. Ta je zpravidla sklápěcí. Nákladní čtyřkolku dále poznáte podle volantu místo řidítek a pohonu na všechny čtyři. Lehce k ní dokoupíte pracovní doplňky.

d) Chci udělat radost synkovi

Dětské čtyřkolky mají automatické řazení a někdy i dálkové ovládání. Jsou vybavené omezovačem rychlosti a pro lepší stabilitu také zesíleným rámem.

U dětských čtyřkolek máte na výběr z těchto typů:

 • Pro děti od 3 let

Kupujte čtyřkolku na elektrický pohon. Má akumulátor, je dobře ovladatelná, jen ne moc vhodná do terénu. Jezdí maximální rychlostí 20 km/h.

 • Pro děti od 6 let

Pro větší děti už se dá pořídit čtyřkolka na spalovací pohon – má čtyřtaktní motor, je o trochu hůře ovladatelná, ale lze na ní vyjet i do lehčího terénu. Její maximální rychlost je 50 km/h.

Jak výkonnou čtyřkolku potřebuji?

Zamyslete se nad tím, pro jaké konkrétní účely budete čtyřkolku používat nejčastěji. Vezměte v potaz také velikost stroje. Nezapomeňte, že vyšší výkon motoru znamená také větší spotřebu.

Sportovní čtyřkolky umí výkonu motoru využít lépe. U užitkových je důležitý náhon na všechna čtyři kola. Ten pobere minimálně 25 % výkonu.

A. Pořizuji sportovní čtyřkolku

 • 300 ccm

Chcete si užít rychlost a mít z jízdy opravdový požitek? Počítejte s tím, že motorem s obsahem pod 300 ccm nikoho neohromíte.

 • 450 ccm

Sportovní čtyřkolky umí výkonu motoru využít lépe než užitkové. Skutečného sportovního nadšence potěší i čtyřistapadesátka.

B. Pořizuji užitkovou čtyřkolku

 • 300 ccm

S nejslabší kubaturou se spokojí začátečník, rybář nebo drobný kutil.

 • 400 ccm

Čtyřstovku využijete při práci na farmě, v lese nebo při odklízení sněhu.

 • 500 ccm

Čtyřkolky pro profesionální použití. Pětistovky potěší také na výlety ve dvou, na dovolenou i na chalupu.

 • 700 ccm a více

Čím větší výkon, tím větší zábava. Pokud si na pracovní čtyřkolce chcete taky něco užít, doporučujeme na výkonu nešetřit.

Jakou mám zvolit značku?

Levný čínský výrobce nebo špičková produkce z Evropy, Ameriky nebo Japonska? Pokud máte jakékoli finanční limity, výběr bude asi vždy otázkou kompromisu. Nikdy však nezapomeňte, že šetříte pouze na sobě.

a) Mám omezený rozpočet

Kdo chce výrazně ušetřit, zvolí nejlevnější čtyřkolky čínské výroby. Otázkou zůstává, zda se taková investice vyplatí. Výjimkou nejsou problémy s vyřizováním reklamace nebo sháněním náhradních dílů.

I mezi čínskými výrobci se však najdou kvalitní a seriózní výrobci. Třeba značky CFMOTO/Journeyman nebo Linhai.

b) Chci jít zlatou střední cestou

Kvalita, design i servis na vysoké úrovni, ovšem za příznivé ceny. Tchajwanské čtyřkolky se blíží japonské výrobě, která je ještě o stupeň výš.

Dívejte se po čtyřkolkách tchajwanských firem TGB a Kymco.

c) Chci si připlatit za kvalitu

Světovou produkci čtyřkolek vedou američtí (Polaris, Arctic Cat), japonští (Kawasaki, Suzuki) a evropští výrobci. Kvalita a péče o zákazníky jsou na špičkové úrovni, což se promítá ve vysoké ceně.

5 tipů na závěr:

 1. Pro častou jízdu se spolujezdcem zauvažujte o prodloužené verzi čtyřkolky.
 2. Číst si na internetu o závěsném pluhu nebo radlici na sníh vás nebudeme nutit. Přijďte se zeptat na prodejnu – k nákupu příslušenství vám vše rádi a lidsky vysvětlíme.
 3. Pokud se vám líbí konkrétní model, zkuste se poptat v okolí. Třeba už takový někdo má. Osobní zkušenost se čtyřkolkou nenahradí ani reportáž z Auto Moto Revue.
 4. Zavedené značky a výrobci garantují kvalitu, spolehlivý servis, dostupné náhradní díly i možnost dokoupení dalšího příslušenství. Problém nebývá ani s reklamací.
 5. Nejdražší nemusí být právě pro vás to nejlepší. Berte v potaz cenu, ale také účel, výkon a kvalitu dle vašich požadavků. U nás vám rádi poradíme s výběrem čtyřkolky, která vám sedne na míru.

© Slobag Group s.r.o. | ochrana osobních údajů

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top