Největší showroom a servis čtyřkolek ve Zlíně

E-shop Vstoupit »

Bezpečnost, pohodlí i styl: naučíme vás vybrat perfektní helmu

Helma představuje základní vybavení, které musí mít každý jezdec. Proto je důležité věnovat jejímu výběru co největší pozornost. I když je představa stylové helmy jistě lákavá, v rozhodovacím procesu rozhodně nejde jen o design a už vůbec ne o co nejnižší cenu. Spousta výrobců radí investovat do helmy nejvyšší částku, jakou si můžete dovolit. Dražší helmy nabízejí vedle bezpečnosti také pohodlí, méně hluku a nižší hmotnost. A to už stojí za zvážení…

Jaká je správná velikost?

Základním bodem výběru je zvolit správnou velikost. Není to vůbec snadné, protože velikosti se mohou u jednotlivých výrobců a značek lišit, takže pokud přecházíte k nové značce, musíte podstoupit celý proces výběru znovu.

Helma by měla na hlavě pevně sedět, ale neměla by vyloženě tlačit. Neměli byste cítit bolest v oblasti spánků ani tlak hrany na čele. Řemínek nesmí tlačit na ohryzek. Se zapnutým řemínkem byste neměli být schopni helmu přes hlavu přetáhnout. Nedoporučuje se kupovat větší velikost, protože polstrování každé helmy se časem trochu vytáhne, sesedne, vytlačí. Tím se zvětší prostor pro hlavu a větší velikost by vám poté mohla působit problémy.

Tabulkové velikosti odpovídají obvodu hlavy, který si změříte krejčovským metrem přes čelo těsně nad obočím a ušima.

XS 52–53 cm
S 54–56 cm
M 57–58 cm
L 59–60 cm
XL 61–62 cm
XXL 63–64 cm

Materiály

Všeobecně rozlišujeme přilby z termoplastu (nízká cena, horší kvalita při pádu) a kompozitové skořepiny a karbonové helmy (vyšší kvalita, nižší hmotnost, větší odolnost).

Druhy

 1. Silniční integrální či výklopná: nejobvyklejší, zakrývá celou hlavu i s bradou a má výklopné hledí, poskytuje jezdci maximální ochranu.
 2. Silniční otevřená: vhodná do města, poskytuje pohodlí a široký výhled, snadno se nasazuje, cena i hmotnost bývají nižší. Bezpečnost je nižší, protože nechrání celý obličej. Zároveň omezuje rychlost a komfort při nepříznivém počasí. Součástí bývá plexi nebo se používá s brýlemi.
 3. Enduro helma: kombinace uzavřené integrální helmy s motokrosovou, protože používá kšilt a odvětrávání. Není vhodná pro jízdu ve vysokých rychlostech a ve velmi těžkém terénu.
 4. Motokrosová: vhodná pro jízdu ve velmi náročném terénu, používá se s ochrannými brýlemi.
 5. Otevřená trialová: jedná se o otevřenou helmu, která má kšilt a používá se většinou při soutěžích v trialovém skákání.

Integrální nebo výklopná?

Vyklápěcí helma přináší větší pohodlí, je kombinovatelná s brýlemi a lépe se nasazuje. Hodí se pro cestování, hlavně na větší vzdálenosti. Nevýhodou je vyšší cena i hmotnost. Některé modely vyklápěcích helem umožňují jízdu s vyklopenou bradovou částí, což oceníte hlavně v horkém létě. Nejásejte ale předčasně, vyklopená bradová část většinou příliš dobře nedrží, na nerovnostech může i padat dolů. Takže tento model rozhodně nesupluje koupi dvou helem – integrální a otevřené.

Naše tipy pro výběr helmy

 • Neobdivujte jen design, projděte si i nezávislé testy jednotlivých helem.
 • Helmu nikdy nepůjčujte ani nekupujte z druhé ruky.
 • Zkuste si, zda zvládnete helmu ovládat i v rukavicích.
 • Světlejší helma je na silnici či v terénu lépe viditelná.
 • Pro pozdější údržbu je lepší, když se dají útroby helmy vyjmout.
 • Před koupí se vyplatí, když si helmu necháte na hlavě i několik minut.
 • Vyklápěcí helma je pohodlnější, protože se lépe nasazuje a je vhodná pro brýle.
 • Levnější helmy mají většinou horší aerodynamiku a jsou tedy při vyšších rychlostech méně stabilní.
 • Pokud nosíte brýle, vyzkoušejte si helmu vždy s brýlemi.
 • Vyzkoušejte si více modelů od různých výrobců.
 • Před koupí nezapomeňte zjistit, jak je na tom daný model s náhradními díly.
 • Výbornou pomůcku proti mlžení představuje folie Pinlock, která se lepí zevnitř na plexi.
 • Každá helma musí splňovat standardy homologace podle normy ECE R 22-05.

Nezapomeňte také na kvalitní ventilaci. V chladu a dešti rozhodně oceníte dobré utěsnění helmy. Obranu proti zapadajícímu slunci vám poskytne integrovaná clona. Proti zamlžování hledí efektivně ochrání vložka PinLock – pohlídejte si však, aby pro něj helma měla připravené plexi. Stejně tak si ověřte přípravu pro instalaci interkomu.

© Slobag Group s.r.o. | ochrana osobních údajů

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top